Fotoknihy Saal Digital

FOTO & WEB BARTER | SMĚŇTE SVOU PRÁCI ZA NOVÉ FOTKY

Fotoknihy Saal Digital

Na nejmenovaných internetových stránkách s fotografickou tématikou jsem zahlédl inzerát ohledně testování fotoknih. Trocha prověřování, ověřování a čtení pravidel, a už píšu Saal-Digital, inzerentovi nabídky, že bych měl zájem. Po krátké mailové komunikaci dostávám možnost vlastnit jejich prémiovou fotoknihu. Jak celý proces tvorby knihy probíhal? Bude stát výsledek za to?

Fotokniha Saal Digital.

Něco o Saal Digital

Než započnu samotnou recenzi, rád bych podotknul, že Saal Digital je původem německá firma, která na českém trhu spíše začíná. Bohužel v době, kdy už tu nejrůznější fotografická a tisková centra máme, namátkou bych zmínil Fotolab a HappyPhoto. To, co služby Saal odlišuje, je jejich prezentace, která se nese v duchu nekompromisní profesionální kvality. Zkrátka luxus, který ale něco stojí. Zde bych zmínil první nevýhodu jejich nabídky – vyšší cenu, a to o více než třetinu, oproti konkurenci. Dost už teorií, pojďme se podívat na celý proces tvorby fotoknihy.

Editor

Stažení editačního programu proběhlo v pořádku, po bezproblémové instalaci následovalo svižné spuštění. Výběr formátu a velikosti je pohodlný, ovšem další nastavení už trochu pokulhávají. Konkrétně spíše omáčka okolo nich. Proč není vhodné na matný povrch tisknout tmavé barvy mi nápověda nesdělí, přestože se tak tváří. Po jejím rozkliknutí se nezobrazí text, pravděpodobně chybí jeho český překlad. Tedy dobrá, pokračuji dál, až se dostanu k samotné tvorbě zvolené knihy.

Možná jsem jen zhýčkán komfortem komerčních grafických programů, ale SaalDesigner, jak se program jmenuje, mě nenadchl ani trochu. Připadá mi spíše jako demoverze programu pro ty, kterým stačí vložit fotografii a k ní text. Od firmy, slibující nejlepší výsledky, bych čekal trochu více nástrojů a lepší rozložení panelů, které převážně zakrývaly hlavní náhledové okno. Občas se objevil nějaký ten otravný tip, i přes můj výslovný zákaz. Co fungovalo dobře, je automatické zarovnávání k linkám, a to i k těm, které si program „vytušil“ sám. Intuitivní, tak bych nazval celkové ovládání programu, nicméně vzhledem k jeho nástrojům to není zase taková chlouba. Trochu jsem se pozastavil nad otvíráním již uložených projektů. Otevření nelze učinit ihned po spuštění programu, člověk se nejprve musí proklikat nabídkami o formátu, rozměrech, materiálech, šablonách, do editoru, kde teprve může otevřít existující knižní projekt. Považuji to spíše za vtipný nedostatek, obzvlášť ve srovnání s tím následujícím.

Platba a dodání

Saal Digital a jeho solidní nadstandardy jsou rázem ty tam, to když musím smutně konstatovat, že nemám jak zaplatit. PayPal nevedu a je opravdová ostuda, že nemohu k placení využít ani kartu (online převod z účtu), ani starou dobrou dobírku. Totéž platí pro dopravu. DHL jako jediný dopravce – kde to jsme? Pošta, Zásilkovna, osobní vyzvednutí… Chápu, že se německému provozovateli nechce vrtat v podřadných dopravních službách naivních Čechů, ale přinejmenším jednu službu, která nedoručuje balíky na konkrétní adresu, Saal zvolit mohl. Podniká i v česku, ať se tedy zařídí!

Trochu vyveden z míry však nakonec stejně objednávám a těším se na výsledek. V potvrzovacím mailu je napsáno, že vzhledem k extrémně rychlému zpracování zakázek nelze objednávku prakticky měnit, což je poněkud úsměvné. Úsměv mi z tváře zmizí ve chvíli, kdy mi o pouhé dva dny později kniha z Německa přijde. Respekt, Saal Digital si o něco napravil reputaci. Okamžik napětí a kniha už je vybalená z kartonové obálky, ve které je ještě pro jistotu miralonové pouzdro.

Obal fotoknihy sice trochu ztrácí kontrast, ale jinak je vynikající.

Zpracování knihy

První dojem mám spíše špatný, matná obálka sice dle výrobce neměla být vhodná pro tmavé fotografie (to platí obecně), ale že by matná fotografie měla kontrast na nule, jsem ještě neviděl. Zato s vatováním výrobce odvedl opravdu dobrou práci, kniha díky němu působí opravdu luxusně, koneckonců luxusním bych nazval i zpracování jejího obsahu. Ten je tištěn na tvrdém fotopapíře (pravda, možná až moc tvrdém, ale alespoň to něco vydrží), v mém případě matném. Tomu říkám černá. Barvy, kontrast a jemnost tisku jsou prostě skvělé. Asi jediné, co bych vytknul, je trochu nižší dynamika fotografií, s prioritou na tmavé barvy. Stíny ztrácí detaily, které se slévají v černou (přestože se původní barva k černé opravdu jen blížila), bílé jsou lehce zakalené do šeda (zde to není nic hrozného). Po této zkušenosti bych zkrátka posunul expozici všech fotek do plusu a vyřešeno. S výjimkou jedné fotografie, která je na tom opravdu špatně. Doporučil bych tedy všechny fotografie před vložením do knihy zesvětlit, vytáhnout stíny a posunout tmavé tóny dále od černé barvy. Jinak jsem spokojen. První i poslední stránka (vnitřek obálky) je na stejné kvalitativní úrovni jako zbytek.

Kniha je celkově robustní, působí solidním dojmem.

Vnitřní ohybové lemy vypadají poměrně robustně, nějaké to listování je hned tak neroztrhne.

Celkové zhodnocení

Klady

 • Jednoduché instalování intuitivního editoru
 • Snadné objednání
 • Bleskové dodání zboží
 • Luxusní kvalita zpracování knihy
 • Nadstandardní obrazová kvalita
 • Vynikající podání černé barvy
 • Zajímavá nabídka sortimentu a zpracování

Zápory

 • Málo nástrojů v editoru
 • Občasná nelogičnost editoru
 • Jen PayPal a DHL
 • Špatná obrazová kvalita matné obálky (nulový kontrast)
 • Fotografie jsou tmavší a tmavé barvy se slévají v černou
 • Opravdu vysoká cena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *